Już wkrótce znowu zacznie się problem ze smogiem

Uchwała antysmogowa w woj. małopolskim zacznie obowiązywać od 1 lipca br., a w woj. śląskim od 1 września br. Zobaczymy, jak obie ustawy będą egzekwowane przez władze obu regionów. Warto pamiętać, że uchwały antysmogowe miały także walor presji na rząd.

Nie będą one miały takiej siły oddziaływania, jak powinny, jeżeli rząd nie wprowadzi zakazu sprzedaży paliw złej jakości, takich jak flotokoncentraty i muł węglowy. Mam nadzieje, że do końca roku tego typu regulacje zostaną wprowadzone. Kolejna kluczowa kwestia, to pieniądze niezbędne na realizację uchwał.

Pieniądze to najważniejszy problem?

- Dokładnie tak. Dziś nikt nie mówi o smogu, ponieważ go nie odczuwamy. Politycy nigdy nie podejmują decyzji, kiedy jest spokój i mamy czas na zaplanowanie tego, jak problem można rozwiązać. Zamiast tego podejmują decyzje, kiedy mają przystawiony pistolet do głowy. Za chwilę, kiedy smog znowu powróci z taką intensywnością jak ostatniej zimy, znów pojawi się presja społeczna. Dlatego tak ważna jest presja społeczna, zarówno ze strony organizacji pozarządowych jak i mediów, aby zmusić rządzących do szybszego podejmowania decyzji ws. walki ze smogiem.

Jakie powinny być najważniejsze decyzje rządu, aby problem smogu nie pojawił się w nadchodzącym okresie grzewczym?

- Po pierwsze, rozporządzenie w sprawie zakazu produkcji oraz wprowadzania do obrotu kotłów, które nie będą miały najwyższej, 5. klasy emisyjności. Po drugie, rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych określające poziomy zawartości siarki, popiołu i wilgoci. Po trzecie, należy uruchomić program z jednej strony oferujący preferencyjne kredyty do wymiany pieców, z drugiej zakładający dopłaty dla najuboższych na wymianę pieca i kupno odpowiedniego paliwa. W końcu, jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu grzewczego powinien zostać uruchomiony także program termomodernizacyjny dla domów jednorodzinnych. Zaczęto już mówić o zmianie uchwały antysmogowej dla woj. śląskiego. Czy takiej zmiany należy się szybko spodziewać? - Ta uchwała jeszcze nie weszła w życie. Wpierw musimy zobaczyć, jak ona będzie realizowana w praktyce. Żadna uchwała nie jest stała, zawsze można ją zmienić, ale aby to zrobić wpierw trzeba zobaczyć jak działa. Po roku zobaczymy jak ona funkcjonuje w praktyce i jak wpływa na naszą rzeczywistość, będzie można zobaczyć gdzie ona niedomaga, jakie są jej ewentualne niedostatki i co należy poprawić. Zobaczymy też co funkcjonuje dobrze.

Autor: WNP.PL (ROZMAWIAŁ: DARIUSZ CIEPIELA)


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Kontakt

Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera

ul. Chochołowska 28

43-346 Bielsko Biała

​​Nip:547-217-14-15

KRS:0000658262

Tel: +48 33 300 33 53

Kredyty p. Iza      +48 517 011 547

E-mail: biuro@blekitnaatmosfera.pl

Projekty

E-mail: projekty@blekitnaatmosfera.pl

Przydatne telefony:

Infolinia - +48 33 300 33 53

 

Współpraca partnerska:

                +48 798 779 116

Franczyza:

                +48 510 662 001

© 2018 by Stowarzyszenie Błękitna Atmosfera. Proudly created with Wix.com