top of page

Nowość moduł CSUN 320 half cut cells;)

Popyt na komponenty fotowoltaiczne w skali globalnej dynamicznie wzrasta. Producenci urządzeń dla instalacji fotowoltaicznych, zwłaszcza producenci modułów, ciągle poszukują nowych rozwiązań na zwiększenie mocy i efektywności swoich urządzeń, z zachowaniem ich odpowiednio wysokiej jakości i trwałości.

Co to jest moduł half cut cells?

W typowym module wykonanym w technologii krzemowej, znajdują się ogniwa o wymiarach standardowo 156×156 mm i jest ich najczęściej 60. Producenci, chcąc ograniczyć straty mocy na linii ogniwo PV – moduł PV, wynikające z dużej powierzchni ogniwa w stosunku do liczby elektrod zbiorczych, postanowili podzielić poszczególne ogniwa na pół. Tym sposobem powstał moduł o 120 ogniwach, których rozmiary to 156×78 mm.

Mniejszy opór, wyższa moc!

Zgodnie z zasadami fizyki, strata mocy to iloczyn oporu i kwadratu prądu. Ogniwo, które ma o połowę mniejszą powierzchnię, generuje odpowiednio mniejszy prąd. Odnosząc się do wzoru na stratę mocy – im mniejszy prąd, tym mniejsza strata mocy. Sposób z wykorzystaniem o połowę mniejszych ogniw powoduje, że każdy z szynowodów transportuje mniejszy prąd. Idąc dalej, spada również opór elektryczny.

Mniejszy opór to z kolei wzrost mocy modułu, a co za tym idzie – wzrost jego wydajności. Zmniejszenie oporu elektrycznego i zwiększenie wydajności modułu jest widoczne zwłaszcza podczas pracy w warunkach wysokiego natężenia promieniowania słonecznego. Przejawia się on wysokim prądem zwarcia i wysokim współczynnikiem wypełnienia FF. Z badań nad tymi produktami wynika, że moc modułów, o rozmiarach takich samych jak typowe moduły krzemowe, jest od 5 do 8 watów wyższa.

Moduły half cut cells – korzyści z zastosowania

Moduły half-cut-cells to – oprócz wyższych mocy – również produkty, które są mniej wrażliwe na powstawanie gorących punktów, czyli bardziej odporne na negatywne skutki zacienienia. Są też odporne na zjawisko PID (z ang. Potential/Induced Degradation), czyli na degradację ogniwa indukowanym napięciem, które to zjawisko negatywnie wpływa na wydajność całego systemu fotowoltaicznego.

Technologia półogniw została przetestowana i sprawdziła się w programie demonstracyjnym, który wymagał wysokiej wydajności produktów. Wiele obecnie realizowanych projektów opiera się o postępowania przetargowe, które wymagają coraz to lepszej wydajności w przeliczeniu na kWp zainstalowanej mocy. Chociaż istnieje wiele technologii, które poprawiają wydajność modułów, to relatywnie wysokie koszty mogą ograniczać ich potencjał na rynku. W poszukiwaniu bilansu pomiędzy wydajnością a kosztem, moduły oparte na półogniwach mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.

W przypadku rynku prosumenckiego, ograniczeniem jest nie tylko koszt w przeliczeniu na kWp mocy, ale również powierzchnia. Zwiększenie mocy modułów, bez powiększania ich wymiarów, jest w przypadku tego wrażliwego rynku dodatkową zaletą.

Wyróżnione posty

Ostatnie posty

bottom of page