top of page

Hurtowe ceny energii w Polsce wyższe niż u sąsiadów.


Komisja Europejska opublikowała raport na temat sytuacji na poszczególnych rynkach energetycznych UE za ostatni kwartał 2017 r. Wynika z niego, że mimo produkcji energii głównie w dawno zamortyzowanych elektrowniach węglowych, cena energii na rynku hurtowym w naszym kraju wcale nie należy do najniższych w Europie.

W ostatnim kwartale 2017 r. średnia cena energii na rynku hurtowym Unii Europejskiej wynosiła niemal 50 euro/MWh i była wyższa o 12 euro/MWh od średniej ceny z wcześniejszego kwartału. W listopadzie ub.r. średnia wzrosła nawet do 54 euro/MWh.

Po raz kolejny zdecydowanie najtańsza energia była dostępna w krajach nordyckich, gdzie w dużej mierze jest ona produkowana z elektrowni wodnych. Średnia dla tego regionu wyniosła około 30 euro/MWh. Natomiast najdrożej energię można było kupić na południu kontynentu, gdzie płacono za nią nawet ok. 60 euro/MWh i gdzie – jak zauważa KE – taki poziom cenowy uczynił opłacalną generację z paliw kopalnych. Komisja podkreśla, że w większości krajów UE produkcja z paliw kopalnych charakteryzowało się „ograniczoną” opłacalnością.

Bruksela odnotowuje ponadto za IV kwartał 2017 r. wzrost cen gazu i węgla, co przełożyło się na większy import węgla głównie z Rosji.

Wyższa niż zazwyczaj była cena energii na zachodzie Europy, co w dużej mierze wynikało z przestojów w pracy francuskich elektrowni atomowych – wynikających zarówno z planowanych remontów jak i inspekcji bezpieczeństwa.

W zakresie OZE Komisja Europejska odnotowuje istotny wzrost w czwartym kwartale generacji z wiatru, która wyniosła 41 TWh, co stanowiło 16 proc. unijnego miksu wytwarzania energii elektrycznej.

Średnia cena energii w hurcie w czwartym kwartale w Polsce wyniosła 40,2 EUR/MWh i to mimo stosunkowo wysokiej podaży energii z wiatru (14 proc. miksu wytwarzania). Była niższa o ok. 1/5 od średniej unijnej, którą podbiły kraje południowej Europy, jednak regionalnie mieliśmy jedną z najwyższych cen.

W Niemczech średnia w hurcie wyniosła 33,9 EUR/MWh, w Danii 30,5 EUR/MWh, na Litwie 34,5 EUR/MWh, na Łotwie 33,6 EUR/MWh, a w Estonii 33,1 EUR/MWh. Wśród naszych sąsiadów w UE więcej za energię płacono tylko na Słowacji – 41,5 EUR/MWh.

Ceny dla odbiorcy końcowego

Komisja Europejska odnotowuje, że wyższe ceny energii na rynku hurtowym w ostatnim kwartale 2017 r. przełożyły się również na wzrost o 4,6 proc. średnich cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, licząc od grudnia 2016 r. Taka sytuacja miała wynikać – według KE – nie tylko z rosnących kosztów energii, ale także ze zwiększania dodatkowych podatków.

W przypadku naszego kraju średnia cena energii dla gospodarstw domowych wyniosła 0,1457 EUR/kWh i była zbliżona do Czech i Słowacji – odpowiednio 0,1438 EUR/kWh oraz 0,1435 EUR/kWh. Mniej płaciły za energię gospodarstwa domowe na Litwie – 0,1116 EUR/kWh.

Natomiast najwięcej w Europie za energię płacili Niemcy – 0,308 EUR/kWh, gdzie gospodarstwa domowe biorą w dużej mierze na siebie dodatkowo koszty wspierania OZE czy kogenearcji, z których są zwalniane częściowo niemieckie firmy w celu utrzymania ich międzynarodowej konkurencyjności.

red. gramwzielone.pl


Wyróżnione posty

Ostatnie posty

bottom of page