top of page

Szybsze ładowanie samochodu elektrycznego dzięki fotowoltaice.


SolarEdge, czołowy producent falowników fotowoltaicznych i sprzętu tzw. MLPE (Module Level Power Electronics) zaoferuje w Europie falowniki z funkcją ładowania samochodów elektrycznych.

Wykorzystanie energii produkowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej ma zwiększyć moc ładowania elektryka do poziomu nieosiągalnego przez tradycyjne domowe ładowarki.

Izraelska firma zapowiada wdrożenie jednofazowego inwertera fotowoltaicznego na bazie konstrukcji SolarEdge HD-Wave ze zintegrowaną ładowarką do samochodów elektrycznych.

Jak informuje portal Gramwzielone.pl Jessica Fishman z SolarEdge, połączenie inwertera fotowoltaicznego z domową stacją ładowania samochodów elektrycznych to nie tylko niższe koszty instalacji, ale także większa moc ładowania, niż osiągana za pomocą standardowych systemów ładowania w domach, a więc i krótszy czas uzupełniania samochodowej baterii.

Ma to być możliwe dzięki włączeniu podczas ładowania samochodu elektrycznego „solarnego” trybu, w którym zwiększa się moc ładowania. Dzięki własnej produkcji energii słonecznej i włączeniu takiego trybu ładowanie ma być o 2,5 razy szybsze niż w przypadku standardowego ładowania, gdy wykorzystywana jest tylko energia z sieci.

W przypadku jednoczesnego wykorzystania sieci oraz instalacji fotowoltaicznej ładowanie w trybie „solarnym” ma odbywać się z mocą 9,2 kW. W przypadku, gdy domowa instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii, ładowanie ma się odbywać z mocą do 7,4 kW.

Falownik ze zintegrowaną ładowarką EV ma być dostępny na rynku europejskim w III kwartale br. SolarEdge na razie nie wskazuje jednak konkretnej daty.

Rozwiązanie jest już oferowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie SolarEdge daje na nie gwarancję na 12 lat, z możliwością wydłużenia do 20 lub 25 lat.

Specyfikacja urządzenia oferowanego na rynku amerykańskim jest dostępna pod tym linkiem.

Ostatnio SolarEdge zapowiedział również wdrożenie na rynek europejski nowego falownika, który ma optymalizować konsumpcję energii wytworzonej z fotowoltaiki, w tym przechowanej w domowym magazynie energii, ale także posiadającego funkcję zasilania awaryjnego. Więcej na ten temat w artykule: SolarEdge zaoferuje nowy falownik z zasilaniem awaryjnym.

W 2017 roku SolarEdge wypracował przychody rzędu 607 mln dolarów, czyli o 24 proc. wyższe niż w roku 2016. W ubiegłym roku izraelska firma sprzedała urządzenia odpowiadające potencjałowi 2,5 GW(AC). Przeciętna, całoroczna marża wyniosła 35,4 proc. wobec średniej marży 32,8 proc. w roku 2016. Zysk operacyjny w ujęciu GAAP wyniósł 91,1 mln dolarów i był wyższy o 28 proc. niż rok wcześniej.

Wyróżnione posty

Ostatnie posty

bottom of page